MEHMET SELVİ VEFAT ETTİ

MUSTAFA KAYA (TÜFEKÇİ) VEFAT ETTİ

NASUHLAR KÖYÜ'NDEN ALİ GÜNEŞ VEFAT ETTİ

FATMA ŞAHİN VEFAT ETTİ

EMİNE ÖZDEMİR VEFAT ETTİ

ERGÜN KOCA VEFAT ETTİ

ERGÜN ÖZMEN'İ GÖZYAŞLARI İLE SON YOLCUĞUNA UĞURLADIK

ERGÜN ÖZMEN'İ KAYBETTİK

MURATÇALİ HATİCE YILMAZ VEFAT ETTİ

NEVCİVAN KOCAALAN VEFAT ETTİBELKESE KÖYÜ HIDIRELLEZE HAZIRLANIYOR

Belkese Köyü kadınları 16 Mayıs 2016 cumartesi günü yapacakları hıdırellez hayırı için hazırlıklara başladı.

Yenipazar ve çevresinde Hıdırellezin bolluk ve bereket getirdiğine inanılır. Bu inanış gereği 6 Mayıstan sonra her köy hıdırellez hayırı yapar. Çoğu köy gibi Belkese de geleneklerinden kopmayıp pilavın yanında ikram etmek için imece usulü bütün kadınlar toplanıp taze yufka pişirirler. Eskiden kaşıklar olmadığı için bu yufkalar pilav yemek için kaşık gibi kullanılırdı. Yufkadan el büyüklüğünde kopartılıp bulgur pilavı dolu tepsinin üzerine atılır, parmak uçlarıyla avuçlanıp yufkayla birlikte ağıza atılırdı. Bu yöntem pilavın içindeki etleri çaktırmadan toplayıp mideye götürme yöntemidir aynı zamanda.

Kaşık icat olup mertlik bozulduktan sonra da yufka geleneği devam etmektedir. Kaşıklar icat olunca, pilavın yanına ortaya bir ya da iki tas armut topalından yapılmış hoşaf konur, bir pilavdan bir hoşaftan kaşıklanır. Pilavın yağından sıvaşmış kaşıklar dalıp çıktıkça yağ içinde yüzen hoşafın yerini hazır bardak ayranlar aldı. Artık pilavın yanında hoşaf yerine hazır ayran verilmeye başlandı. Hıdırellez hayırlarında hoşaf da tarih sahnesinde yerini aldı ama taze yufka hala bir çok köyde gözde.

Geleneklerimizi yaşatan başta Belkese Köyü kadınları olmak üzere hayırlarda yufka yapan tüm kadınlarımızın emeğine sağlık olsun. 

(Fotoğraflar için Tülin Baş´a teşekkür ederiz.)