KİRAZ ÜRETİCİLERİNİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
Kiraz İhracatına yönelik ilk bilgilendirme toplantısı yapıldı.
Tarih: 13.4.2019 10:36:43/ 1007okunma / 0yorum

Kiraz dünyada geniş bir yayılım göstermektedir. Ancak ticari anlamda üretimi Türkiye, ABD, İran ve İtalya gibi ülkelerde yapılmaktadır. Yıllara ve iklim şartlarına göre değişmekle beraber dünya kiraz üretiminde ilk sıralarda yer alan Türkiye, kiraz ihracatında da söz sahibi ülkelerden biridir.

Bu bağlamda 10.04.2019 tarihinde İlimizin Yenipazar İlçesinde Kiraz İhracatına yönelik ilk bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Toplantıya Yenipazar Kaymakamı Yavuz KARTAL, İl Müdürü Necmettin YOLDAŞ, Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Prof. Dr. Senih YAZGAN, İhracatçı Firma PİA- Frucht Gıda Lojistik Ltd. Şti. Temsilcisi Gülden HAZARHUN ve İl-İlçe Personeli ile Kiraz Üreticileri katıldı.

Yenipazar İlçemizin kiraz üreticilerinin yoğun ilgisiyle karşılaşılan toplantıda İlçe Kaymakamı Yavuz KARTAL özellikle sağlıklı gıda tüketiminin önemine vurgu yaparak çiftçilerimizin bu konudaki hassasiyetlerinin artması yönünde tavsiyelerde bulundu.

 İl Müdürü Necmettin YOLDAŞ ise Bakanlık olarak tohumdan sofraya güvenilir gıdanın ulaşmasında en büyük sorumluluğun uhdemizde olduğunu, teknik ekiplerimizce eğitim ve denetim çalışmalarının sahada devam ettiğini söyledi.

 21.777 dekar alan ve yaklaşık yıllık 47 bin ton kiraz üretimiyle Bilecik İlimizin de ihracatta yerini alması için gerekli girişimlerde bulunduklarını belirtti.

 Kiraz üretimimizin hak ettiği değeri bulması ve ihracatta yerini alması için gerekli çalışmaların başlatıldığını belirterek bu konudaki her türlü desteğin İl Müdürlüğünce verileceğinin altını çizdi.

İlimizde üretim alanlarının yaygınlaştırılması gerektiğinden bahseden YOLDAŞ, "Beraber hareket edelim, bu güzel topraklarımızı hep birlikte verimli hale getirelim" dedi.

İlimizde taze sebze – meyve ürünlerinde hasat öncesi pestisit denetimlerinin yapıldığını belirten İl Müdürü YOLDAŞ;

 "Bitki koruma ürünlerinin etiket bilgilerine göre kullanımının denetlenmesi ile doğal dengenin korunması, insan sağlığına yönelik oluşabilecek risklerin önlenmesi ve bitkisel üretimin sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla Bakanlığımız tarafından taze meyve ve sebzelerde hasat öncesi pestisit denetim talimatı hazırlanmıştır. Hazırlanan taze meyve ve sebzelerde hasat öncesi pestisit denetim talimatı gereği ilimizde Bu yılda üretim sezonunda kalıntı izleme programı dâhilinde bazı ürünlerden hasat öncesi numune alınmaktadır.

 Denetim programı sayesinde; Bitkisel ürünlerde hatalı veya tavsiye dışı pestisit kullanımı nedeniyle insan sağlığına yönelik oluşabilecek risklerin önlenmesi amacıyla hasat edilmek üzere olan bitkisel ürünlerin hasat edilmeden önce denetlenmesi sağlanmaktadır." dedi.

Ayrıca Bitki Koruma Ürünlerinin teknik talimatlara uygun olarak doğru dozda, doğru zamanda uygulanmasının hem üretici sağlığı açısından hem de tüketici sağlığı hem de maliyetin düşmesi açısından önemli olduğunu vurgulayarak bunun, insana ve doğaya gösterilmesi gereken bir sorumluluk olup, ihmalini vebal olarak gördüğünü belirtmiştir.

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Prof. Dr. Senih YAZGAN, Türkiye´deki Kiraz üretimimizin dünya sıralamasında ilk üçte yer aldığını ancak ihracatımızın aynı oranda olmadığını söyleyerek üreticimizin uygun çeşit ve kalitede üretim yaptığı takdirde bunu üst seviyelere taşıyabileceğini vurguladı. Yenipazarların beklentilerinden bahseden YAZGAN kalıntısız sağlıklı bir üretimin önemli olduğunu ve kademeli olarak meyve bahçelerinin piyasanın talep ettiği kiraz çeşitleriyle değiştirilmesinin ihracatın önünü açacağını söyledi.

 İhracatçı Firma PİA- Frucht Gıda Lojistik Ltd. Şti. Temsilcisi Gülden HAZARHUN firmasını tanıtarak kiraz alım şartlarından bahsetti ve ihracat için Global GAP sertifikasının gerekli olduğunu söyledi.

Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü Ziraat Mühendisi Selcen EROL, Bilecik İlinde Kiraz Yetiştiriciliğinde karşılaşılan hastalık ve zararlılar ile ilgili yaptığı bir bilgilendirmenin ardından "Tarımsal Üretimde Kullanılan Kimyasalların Kayıt Altına Alınması ve İzlenmesi Projesi " sunumunu gerçekleştirdi.

Soru cevap kısmının ardından dilek ve temennilerle toplantı sona erdi.

Kaynak : https://bilecik.tarimorman.gov.tr

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
AYÇİÇEKTE VERİM GÜZEL
AYÇİÇEKTE VERİM GÜZEL
Ayçiçeği verim olarak çiftçinin yüzünü güldürdü.
TRAFİK SİGORTALARINDA 15 GÜNLÜK SÜRE DEVAM EDİYOR
TRAFİK SİGORTALARINDA 15 GÜNLÜK SÜRE DEVAM EDİYOR
Medyada çıkan ikinci el alınan araçlarda 15 gün süre ile alıcının, satıcıya ait mevcut araç sigortasını 15 gün süre kullanılabilmesinin kaldırıldığı haberleri ilişkin açıklama geldi. TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Başkanı Levent Korkut, ikinci el araç satışlarında, satın alınan aracın trafik sigortasının noter satış tarihinden itibaren 15 gün süresince aracın yeni sahibi tarafından kullanılabileceğini belirtti.
ÇÖLDE BİR VAHA GİBİ
ÇÖLDE BİR VAHA GİBİ
Doğubelenören Köyü bahçelerinde içilebilir tek su kaynağı "Yakışıklı Çeşmesi" ve dinlenmek için de "Yakışıklı Parkı" Çöldeki vaha gibidir.
İL GENEL MECLİSİNDEN, GÜNEŞ ENERJİSİ PANELLERİNE ONAY
İL GENEL MECLİSİNDEN, GÜNEŞ ENERJİSİ PANELLERİNE ONAY
Yenipazar İl Genel Meclis Üyesi Osman Varolu´nun köylere güneş enerjisi panellerinin kurulması için verdiği önerge oy birliği ile onaylandı.
ÜRETİCİYE KÖYÜNDE EĞİTİM VERİLİYOR
ÜRETİCİYE KÖYÜNDE EĞİTİM VERİLİYOR
Yenipazar Halk Eğitim Merkezi bünyesine köylülere kendi köyünde eğitim veriliyor.
DEDEDEN TORUNA GEÇEN MESLEK
DEDEDEN TORUNA GEÇEN MESLEK
Belkeseli Cambaz İbram ile başlayan meslek, bugün torununun çocuğu Emrah Çelik ile devam ediyor.
2019 YILINDA EMEKLİ MAAŞ ZAMMI NE KADAR?
2019 YILINDA EMEKLİ MAAŞ ZAMMI NE KADAR?
2019 Emekli maaş zammı ne kadar? SGK ve Bağkur emekli maaşları hesaplama!
GÖLPAZARI 1. EKOTURİZM ÇALIŞTAYI
GÖLPAZARI 1. EKOTURİZM ÇALIŞTAYI
Belki Şehre Bir Turist Gelir sloganıyla yola çıkılan Gölpazarı 1. Ekoturizm Çalıştayı geniş bir katılım ile gerçekleşti.
YENİPAZAR´DA TDİOSB HEYACANI
YENİPAZAR´DA TDİOSB HEYACANI
Yenipazar Ziraat Odası Başkanı Ali Ünal,Yenipazar´da TDİOSB kurulma heyecanı yaşandığını belirtti.
MUŞMULANIN EN KALİTESİNİ YETİŞTİRİYOR
MUŞMULANIN EN KALİTESİNİ YETİŞTİRİYOR
Yenipazar´ın Doğubelenören Köyü´nde muşmulanın en kalitelisini Yakışıklı Ailesi´nden Osman Özmen yetiştiriyor.
ÜÇÜ BİYERDE CEVİZ ÜRETİYOR
ÜÇÜ BİYERDE CEVİZ ÜRETİYOR
Yenipazar´a bağlı Doğubelenören Köyü´nde yerli ırk Bilecik Cevizi yetiştiren Osman Özmen, bir salkımda üç ceviz alıyor.
YENİPAZAR HAYVANCILIK O.S.B.KURULUYOR
YENİPAZAR HAYVANCILIK O.S.B.KURULUYOR
Yenipazar Hayvancılık Organize Sanayi Bölgesi kurulması için ilk adımlar atıldı.
CEVİZLERİN OTLARI TEMİZLENİYOR.
CEVİZLERİN OTLARI TEMİZLENİYOR.
Bilindiği gibi Yenipazar dağlarına gelir getirici türde badem ve ceviz fidanları dikilmişti. Şimdi ise bu fidanların otları temizleniyor.
DOĞUBELENÖREN´DE DALLARI BASTI ERİK
DOĞUBELENÖREN´DE DALLARI BASTI ERİK
Yenipazar´a bağlı Doğubelenören´de can erikleri dalları kıracak kadar verimli.
ÇALIŞKAN KÜKÜRT GENÇLERİ
ÇALIŞKAN KÜKÜRT GENÇLERİ
Kükürtlü gençler bir araya gelerek köylerini kalkındırmak için sosyal medyada köy ürünlerini satışa çıkardılar.
YENİPAZAR´A YENİ İŞLETME
YENİPAZAR´A YENİ İŞLETME
Yenipazar´a yeni bir işletme daha kuruldu.
YENİPAZAR´A YENİ KASAP
YENİPAZAR´A YENİ KASAP
Yenipazar´ın öncelikli ihtiyacını Emrah Çelik, kasap dükkanı açarak giderdi.
KREDİ KARTI İLE İNTERNETTEN ALIŞVERİŞ YAPANLAR DİKKAT!
KREDİ KARTI İLE İNTERNETTEN ALIŞVERİŞ YAPANLAR DİKKAT!
Kredi kartı ile online alışverişte yeni bir dönem başlıyor. Buna göre 17 Ağustos´tan sonra online alışveriş için müşteri onayı şart olacak. Bu tarihten sonra kredi kartları artık online alışverişe kapalı olarak tüketiciye verilecek.
BÖYLE GİDERSE KÖYLERDE YAŞAYAN KALMAYACAK
BÖYLE GİDERSE KÖYLERDE YAŞAYAN KALMAYACAK
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar´ın kırsal nüfus ve kalkınmayla ilgili yaptığı açıklama: "Böyle giderse kırsalda nüfus kalmayacak" dedi.
BELEDİYE EKTİĞİNİ BİÇİYOR
BELEDİYE EKTİĞİNİ BİÇİYOR
Yenipazar Belediyesi zamanın ektiği 77 dönümlük buğday tarlasının hasadını kaldırıyor.
ÇALTI DOMATESİ GERİ GELDİ
ÇALTI DOMATESİ GERİ GELDİ
İsrail domateslerinin pabucu dama atıldı. Yerli tohum olarak fide elde edilip Yiğit F1 markasıyla piyasaya sürüldü.
DOLAR
5.7227
EURO
6.3038
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bilecik için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:28 08:13 13:12 15:35 17:53 19:25
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Katı taş olsan, mermer kesilsen bile bir gönül sahibine ulaştın mı inci olursun."

MEVLANA (R.A)
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ