TURİZMDE YENİ BİR AKIM BÜYÜYOR
Ekolojik Tarım Turizm´nin bölgemizdeki tek temsilcisi Selçuk Şahin´in Zeytinliboğaz Çiftliği´ne gün geçtikçe ilgi artıyor.
Tarih: 19.10.2017 09:21:01/ 8269okunma / 0yorum

Ekolojik Tarım Turizm´nin bölgemizdeki tek temsilcisi Selçuk Şahin´in Zeytinliboğaz Çiftliği´ne gün geçtikçe ilgi artıyor. Yıllardır dişiyle tırnağıyla mücadele ederek büyütüp geliştirdiği Gölpazarı Dikenliboğaz´da bulunan Zeytinliboğaz Çiftliği´ndeki uygulamaları, zaman zaman küçümsenip alay konusu olsa da, bugün öngörüsünün ne kadar yüksek olduğu ve her yaptığının bilimsel dayanağının olduğu ortaya çıkmıştır. Ekolojik Tarım Turizminin bölgemizdeki tek temsilciliğini yapan Zeytinliboğaz Çiftliği´ne özellikle yabancıların ilgisi her geçen gün daha fazla artıyor. Bu sonuca çiftlikte gönüllü olarak çalışan üniversite öğrencisi Emir Şimşek´in araştırma yazısından anlıyoruz. 

/resimler/2017-10/19/1017529180611.jpg

Emir Şimşek, Selçuk Şahin´in Gölpazarı Dikenliboğaz´daki Zeytinliboğaz Çiftliği´nde uyguladığı projeleri inceleyip, o projeler hakkında yapmış olduğu araştırma ve röportajlarını üniversite gazetesinde ve sosyal medyada yazmış. Biz de bu ilginç bulduğumuz yazıyı sizinle paylaşmak istedik. Şöyle diyor Emir Şimşek:

"TaTuTa Programı hakkında yazı yazmak için ev sahiplerinden Selçuk Şahin´in çiftliğine gittim. Kimsenin üniversite gazetesini okuyacağını sanmıyorum dolayısıyla buradan da paylaşacağım bu güzel olayı.

TaTuTa Nedi

Buğday Derneği tarafından yürütülen “Ekolojik Çiftliklerde Tarım Turizmi ve Gönüllü Bilgi, Tecrübe Takası” projesinin kısa adıdır.

TaTuTa projesinin ana amacı Türkiye´de ekolojik tarımla geçinen çiftçi ailelerine mali, gönüllü işgücü ve/veya bilgi desteği sağlayarak ekolojik tarımı teşvik etmek ve sürdürülebilirliğini sağlamaktır.

WWOOF güven ve takasa dayalı kültürel ve eğitsel deneyimleri teşvik ederek, sürdürülebilir bir küresel toplum inşa etmek için, gönüllüler ile organik çiftlikleri bağlayan dünya çapında bir harekettir.

Gönüllü Nedir?

İşgücü, bilgi ve/veya tecrübe desteği sağlayarak çiftlikte gönüllü olarak çalışan kişidir. Çalışma karşılığında gönüllünün konaklama ve yemek ihtiyaçları çiftlik tarafından karşılanır.

Konuk Nedir?

Konaklama ve aldığı hizmetlerle ilgili mali desteğini aracısız olarak çiftliğe veren kişidir. Çiftlikte çalışma zorunluluğu yoktur.

http://www.tatuta.org
Fotoğraflarını gördüğünüz çiftliğe ulaşmak ve/veya ürünlerini satın almak için linkleri takip edin:

www.zeytinlibogaz.com
www.facebook.com/pg/zeytinlibogaz

* * *

“Ekolojik Çiftliklerde Tarım Turizmi ve Gönüllü Bilgi, Tecrübe Takası” yani TaTuTa, çevreye sahip çıkan, sahip çıkmayı öğütleyen, üretici ile tüketiciyi buluşturan, ekolojik yaşamın gerekliliklerini şehir insanına benimsetmeyi amaçlayan bir program. Gönüllülere aktarılan ekolojik yaşam bilincinin yayılması ve güzel örneklerin çoğalması da hedefleri dahilinde.

Buğday Derneği TaTuTa Koordinatörü Ahmet Berkay Atik, programı yanıtlarıyla tanıttı.

“TaTuTa artık bir "proje" değil, bir model program.”

Projenin doğuşu nasıl oldu? Yurt dışındaki bağlantılar nasıl sağlandı?

“Ekolojik Çiftliklerde Tarım Turizmi ve Gönüllü Bilgi, Tecrübe Takası”, kısa adıyla TaTuTa projesi, 2003 yılında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Küresel Çevre Fonu Küçük Destek Programı kapsamında alınan fonla hayata geçirildi. Bu fon TaTuTa altyapısının kurulmasını sağladı ve bundan sonra TaTuTa kendi ayakları üzerinde durarak yola devam etti. Dolayısıyla TaTuTa artık bir "proje" değil, bir model program.
Yurt dışı bağlantıları (WWOOF ve ECEAT), o dönemde TaTuTa için emek veren vizyoner arkadaşlarımızın çabalarıyla kurulan ilişkilerin sonucudur.

Devlet tarafından herhangi bir destek mevcut mu?

Hayır, herhangi bir devlet desteği söz konusu değil.

Projeye katılım ne durumda? İstenilen sayılara ulaşılıyor mu?

İlk günden bu yana gerek ev sahibi sayısı, gerekse ziyaretçi sayısı sürekli artış gösterdi ancak son iki senedir yabancı ziyaretçi sayısı oldukça düştü. Ülkedeki ve bölgedeki jeopolitik belirsizlik biliyorsunuz turist sayısını oldukça etkiledi, TaTuTa da bundan nasibini aldı.

Projenin, derneğin amaçlarına katkı sağladığını söyleyebilir misiniz?

Tabi ki. Kent ve kırsal arasında köprü kurması, birçok alanda ekolojik yaşama dair öğrenme ve uygulama fırsatları sunması bunlardan en önemlileri.

Yurtiçinden mi yurtdışından mı daha çok ilgi var?

Birkaç yıl öncesine kadar yabancıların ilgisi yerlilere kıyasla çok daha fazlaydı ancak son yıllarda yabancılar malesef Türkiye´ye gelme konusunda biraz tedirgin. Öte yandan, Türkiye´de büyük şehirlerde hayat yaşanmaz hale geldikçe yerli ziyaretçilerin TaTuTa´ya ilgisi arttı.

Gönüllüler genel olarak hangi yaş grubundan çıkıyor?

Yoğunluk 25 – 35 yaş grubunda.

WWOOF ile nasıl bir bağlantınız var?

Harika bir bağlantımız var, koca bir aile gibiyiz. TaTuTa dünyada WWOOF Turkey olarak biliniyor. Dünyadaki diğer WWOOF örgütlerinin çatı organizasyonu konumundaki WWOOF Federasyonu´nun yönetim kurulunda biz de varız.

Bilecik´te TaTuTa Var

TaTuTa´nın ev sahiplerinden biri de Bilecik´in Gölpazarı ilçesindeki Zeytinliboğaz Permakültür Çiftliği ile Selçuk Şahin. Selçuk Bey burada hem gönüllüleri hem de konukları ağırlıyor. İnşa, hayvan bakımı, çiftçilik ve doğa koşullarında hayata dair layığıyla bilgi veriyor. Gönüllülere bedava işçi olarak değil, yıllarca edinilmiş tecrübelerin aktarılacağı, kendisine yeni öğretiler katacak kimseler gözüyle bakıyor.

Zeytinliboğaz´ın Hikayesi

Ev sahibi Selçuk Şahin “6 yaşında fidan dikip, pancar sulayıp, buğday tarlasında çalıştım; koyunlara çobanlık yaptım, yabancısı değilim.” diyerek bu işin içinden geldiğini söylüyor. Önce Bilecik´te meslek lisesi okuyup, ardından 5 yıl bankalarda muhasebecilik yapıp, sonrasında 10 boyunca da çeşitli firmalarda ilaç mümessilliği görevlerinde bulunuyor. Aldığı eğitimlerle yönetici olmaya yakınken, bunları bırakıyor. Sesi yüksek gelen bağımsız çalışma arzusunu dinliyor. 2007 senesinde arkadaşıyla birlikte satın aldığı çiftliği işletmeye başlıyor. Şimdi kendi markası var. Ürünlerini ilçe pazarında, zeytinlibogaz.com´da ve facebook sayfasında satıyor.

Doğayı ve sporu çok seven Selçuk Şahin´in çiftliği bir permakültür çiftliği. Kesinlikle kimyasal kullanmıyor. Gübresini hayvanlarından üretmesinin dışında tercihi ise mikroorganizmalar. Her şeyden fayda çıkararak doğaya dönmesini sağlıyor.

Permakültür Nedir?

Permakültür, isim babası Bill Mollison´ın tarafından “Doğal ekosistemlerin çeşitliliğine, istikrarına ve esnekliğine sahip olan tarımsal olarak üretken ekosistemlerin bilinçli tasarımı ve bakımlarının sağlanmasıdır. Üzerinde yaşayan insanlar ile arazinin, gıda, enerji, barınak ve diğer maddi ve manevi ihtiyaçları sürdürülebilir bir şekilde karşılayan ahenkli bütünleşmeleridir. Sürdürülebilir tarım olmaksızın istikrarlı bir sosyal düzen mümkün değildir.” şeklinde tanımlanmıştır.

Gönüllü Olmak Nedir ve Nasıldır?

Zeytinliboğaz Permakültür Çiftliği´ne TaTuTa´yla gidebileceğiniz gibi Workaway gibi siteler aracılığıyla da ulaşabilirsiniz. Örneğin çiftlikte gönüllü çalışan Josh ve Connor bu sistemler aracılığıyla İngiltere´den Bilecik´e geldi. Connor, evinden uzakta, dilini konuşmayan insanların arasında gönüllü olmayı anlattı:

Kendinden biraz bahseder misin?

Adım Connor, Norwich İngiltere´deki East Anglia Üniversitesinden henüz mezun oldum. Arkadaşım Josh ve ben yerleşip sıkıcı kariyerlerimize başlamadan biraz dünyayı görmek istedik. Böylece de işte Türkiye´deyiz.

Burayı nasıl buldunuz? İnternetten mi; birisinden mi duydunuz?

Workaway denen bir site var, Selçuk orada ev sahibi olarak ilan vermişti çiftlikte neler yaptığına dair. Josh ve ben gönüllülerdik. Beğendiğimize karar verdik, gönüllü olduk, organize ettik, geldik ve çalışmaya başladık.

Sevdiniz mi?

Hayır, berbat. (Gülüyor) Evet, iş iyi, bizi güzel besliyorlar, keyifli vakit geçiriyoruz.

Tavsiye eder misin?

Evet, kesinlikle. Eskiden ailemle yaşıyordum, süpermarkette çalışıyordum ve dışarı bir yerlere gidememek beni deli ediyordu. Burada açık havada olmak, dünyanın başka bir ucunda olmak çok güzel, kesinlikle tavsiye ederim.

Büyüyen Güzellik

TaTuTa insanlara güzel şeyler katmaya devam ediyor. Hâlâ büyümekte olan programın şimdiye kadar geldiği yol, gelecek için büyük umut vaat ediyor. Katılımcıların önemli pay sahibi olduğu bu sistemle Türkiye´de varlığından dahi habersiz olunan güzellikler keşfedebilir, yeni bilgiler edinebilir. TaTuTa´ya amaçlarında destek olunurken, daha geniş kitlelere ulaşması da sağlanabilir."

 

Video Tarihi: 19.10.2017 09:21:01
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: TURİZMDE YENİ AKIM BÜYÜYOR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
YENİ YAZARIMIZ FİKRET YILDIRIM
YENİ YAZARIMIZ FİKRET YILDIRIM
Yazar kadromuza bir Yenipazarlı hemşerimiz daha katıldı; yeni yazarımız Fikret Yıldırım.
KIŞ GECELERİNİN VAZGEÇİLMEZİ ARAPAŞI
KIŞ GECELERİNİN VAZGEÇİLMEZİ ARAPAŞI
Nasuhlar Köyü´nde kış gelince geleneksel olarak erkekler kahvede, kadınlar evde toplanıp meşhur arapaşı yemeğini yiyorlar.
KATRAN KÖYÜ´NDEN YILIN SON HAYIRI YAPILDI
KATRAN KÖYÜ´NDEN YILIN SON HAYIRI YAPILDI
Yüzlerce yıllık geleneksel güz hayırlarının son temsilcisi Katran Köyü, güz hayırını yaptı.
KATRAN KÖYÜ UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ GELENEĞİ SÜRDÜRÜYOR
KATRAN KÖYÜ UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ GELENEĞİ SÜRDÜRÜYOR
Yüzlerce yıldır yapılagelen ancak son yıllarda sadece Katran Köyü´nün sürdürdüğü Güz Hayırı 21 Ekim 2018 Pazar günü yapılıyor.
YÜZLERCE YILDIR SÜRÜYOR
YÜZLERCE YILDIR SÜRÜYOR
Yüzlerce yıldır süregelen bayram arifesindeki çocuklara şeker dağıtma töreni büyüyerek devam ediyor.
ARAMIZA YENİ BİR YAZAR DAHA KATILDI: BARIŞ OZAN ÖZMEN
ARAMIZA YENİ BİR YAZAR DAHA KATILDI: BARIŞ OZAN ÖZMEN
Gazetemizin yazar kadrosuna Barış Ozan Özmen de katıldı.
YENİPAZAR´DA DA GÖREV YAPAN GENÇ ÖĞRETMENİN İLK KİTABI YAYIMLANDI
YENİPAZAR´DA DA GÖREV YAPAN GENÇ ÖĞRETMENİN İLK KİTABI YAYIMLANDI
Aslen Gölpazarlı olan ve 2014- 2015 Eğitim Öğretim Yılında Yenipazar 75. Yıl Cumhuriyet İlkokulu´nda ücretli öğretmen olarak da çalışan. Genç Tarih Öğretmeni Aykut Akgül, geçtiğimiz günlerde ilk kitabı olan "Beş Savaş Bir Şehir Eskişehir" isimli araştırma kitabı yayımlandı.
YENİPAZARLI FARKI: KADINLAR BAĞLAMA KURSUNDA
YENİPAZARLI FARKI: KADINLAR BAĞLAMA KURSUNDA
Yenipazar´daki her yaştan kadın bağlama kursuna başladı.
RAFET YILDIRIM İLE ÇOK GURURLANDIK.
RAFET YILDIRIM İLE ÇOK GURURLANDIK.
Kısa adı PEKSAD olan Pendik Kültür Sanat Gençlik ve Spor Kulübü Derneği adına, Kırgızistan´daki müzik yarışmasında Kırgız şarkısıyla Rafet Yıldırım birinci oldu.
ULUSLARARASI SANATÇIMIZ MUSTAFA ÖZEL, LONDRA´DA
ULUSLARARASI SANATÇIMIZ MUSTAFA ÖZEL, LONDRA´DA
Uluslararası heykel ve resim sanatçısı Mustafa Özel, tüm Yenipazar´ın Sesi okurlarına selam gönderdi.
YENİPAZARLI RESSAM MUSTAFA ÖZEL´İN PORTRESİ İNGİLTERE´DE SERGİLENECEK
YENİPAZARLI RESSAM MUSTAFA ÖZEL´İN PORTRESİ İNGİLTERE´DE SERGİLENECEK
Yenipazarlı Ressam Mustafa Özel´in ‘Beyza´nın Portresi´ isimli çalışması Londra´daki National Portrait Gallery´de sergilenecek.
AŞIK ZİYA VAR BAŞARILARINA BİR YENİSİNİ EKLEDİ
AŞIK ZİYA VAR BAŞARILARINA BİR YENİSİNİ EKLEDİ
Yenipazarlı Aşık Ziya Var, 20.Hikmet Okuyar Ödüllü Şiir Yarışmasında "Bilecik Sevdası" isimli şiiri 1´incilik kazandı.
KURŞUNLU KÖYÜ ALDI BAŞINI GİDİYOR
KURŞUNLU KÖYÜ ALDI BAŞINI GİDİYOR
Komşu İlçemiz Gölpazarı´na bağlı Kurşunlu Köyü, eko turizmin öncülüğünü yapıyor.
HALK EĞİTİM MERKEZİ SENE SONU SERGİSİ DÜZENLİYOR
HALK EĞİTİM MERKEZİ SENE SONU SERGİSİ DÜZENLİYOR
Yenipazar Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü´nün düzenlediği sene sonu sergisine davetlisiniz.
GAZETEMİZİN GÜNLÜK OKUNMA SAYISINDA REKOR
GAZETEMİZİN GÜNLÜK OKUNMA SAYISINDA REKOR
Yenipazar´ın Sesi Gazetesi günlük okunma sayısı 5 nisanda 45 bine yaklaştı.
YENİ KÖŞE YAZARIMIZ ZEKİ GÜVEN
YENİ KÖŞE YAZARIMIZ ZEKİ GÜVEN
Yenipazar´ın yetiştirdiği ender kalemi güçlü yazarlarımızdan Zeki Güven, bundan böyle gazetemizde anılarını paylaşacak.
ANITTAŞ YENİPAZAR´IN SİMGESİDİR
ANITTAŞ YENİPAZAR´IN SİMGESİDİR
Yenipazar´ın Cumhuriyet Alanı´nda bulunan Anıttaş, yaşayan Türkçe´mizin kanıtıdır.
UĞUR ŞİMŞEKKAYA GÖNÜLLÜ KÜLTÜR ELÇİMİZ
UĞUR ŞİMŞEKKAYA GÖNÜLLÜ KÜLTÜR ELÇİMİZ
Yenipazar´a gelip güzelliğine hayran kalan Uğur Şimşekkaya gönüllü kültür elçimiz oldu.
ERDAL KOCAMAN´IN GÖZÜYLE YENİPAZAR
ERDAL KOCAMAN´IN GÖZÜYLE YENİPAZAR
Erdal Kocaman´ın kalemi ve objektifiyle Yenipazar´a bakışı
BİLECİK SEVDALISI AŞIK ZİYA VAR
BİLECİK SEVDALISI AŞIK ZİYA VAR
19 uncu Hikmet Okuyar Ödüllü Şiir Yarışmasında Ziya Var birinci oldu.
GÖLPAZARI´NDA COŞKULU ANNELER GÜNÜ
GÖLPAZARI´NDA COŞKULU ANNELER GÜNÜ
Gölpazarı´nda Anneler Günü Coşkusu Yaşandı.
DOLAR
5.7227
EURO
6.3038
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bilecik için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:28 08:13 13:12 15:35 17:53 19:25
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Denizi testiye doldursan, alabildiği kadar su alır. Gerisi kalır?

Mevlana
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ