KATRAN KÖYÜ'NDEN ALİ CEYHAN VEFAT ETTİ

DEREKÖY MUHTARI CEMAL AKMEŞE VEFAT ETTİ

ERGÜN ÜNAL VEFAT ETTİ

NAZMİYE KAYA VEFAT ETTİ

İSMAİL AYDOĞDU VEFAT ETTİ

FECİ ÖLÜM YANARAK CAN VERDİ

MUHSİN SERTKAYA VEFAT ETTİ

MEHMET SELVİ VEFAT ETTİ

MUSTAFA KAYA (TÜFEKÇİ) VEFAT ETTİ

NASUHLAR KÖYÜ'NDEN ALİ GÜNEŞ VEFAT ETTİ

TÜZÜN´DEN YENİPAZAR´A YULAF MÜJDESİ

CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, Bilecik´e kanola, Yenipazar´a yulaf desteği kapsamına aldırdı.

Bilindiği gibi yulafı en çok eken ilçeler içinde Yenipazar olduğu halde destek kapsamına alınmamasını ilk kez gündeme getirip kamuoyu yaratan Yenipazar İl Genel Meclis Üyesi Osman Vsrolu´nun konuyu ve belgeleri Milletvekili Yaşar Tüzün´e ulaştırmasını harekete geçen Tüzün, Tarım Bakanlığı´nın desteklenecek bitkiler listesine Bilecik´e Kanola, Yenipazar´a ise yulaf desteğini ekletti.

Tüzün´ün konuyla ilgili yayımladığı basın bildirisi şöyle:

 

BİLECİK´E KANOLA, YENİPAZAR´A YULAF MÜJDESİ

CHP Milletvekili Yaşar Tüzün´ün girişimleri sonucu Tarım Bakanlığı, Bilecik´te desteklenecek ürünler listesini yeniledi. 460 çiftçinin 4140 dekar ekim yaptığı Yenipazar´da, yulaf yeniden destekleme kapsamına alındı. Bilecik´te kanola üretimi de desteklenecek.

 Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye Milli Tarım Destekleme Modeli kapsamında Bilecik´te desteklenecek ürünler listesini yeniledi.

CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, Bakanlığın geçen ay yayınladığı destekleme listesinde Bilecik´teki ürünler listesinde eksiklikler bulunduğunu belirleyince girişimlerde bulundu. En fazla yulaf ekiminin yapıldığı Yenipazar´da yulafın destekleme kapsamına alınmamasının haksızlık olduğunu vurgulayan Tüzün, bu haksızlığın giderilmesini istedi. Tüzün, Yenipazar Ziraat Odası´ndan kendisine yapılan başvuruları da Bakanlığa iletti.

Tüzün, 2016´da Yenipazar´da 460 çiftçinin 4.140 dekar yulaf ekimi yapmasına rağmen destek verilmemesinin, geçim kaynağı tarım, meyve ve hayvancılık üzerine kurulu çiftçiyi cezalandırma anlamına geldiğini belirtti.

Tüzün´ün girişimleri sonucu Tarım Bakanlığı, dün yayınladığı yeni liste ile Bilecik´te desteklenecek ürünleri yeniden belirledi. Bakanlığın yeni listesinde Bilecik merkezde kanola, Yenipazar ilçesinde de yulaf desteklenecek ürünler arasına dahil edildi.

Yeni listenin yayınlanmasının ardından Tüzün, haksızlığı ve adaletsizliği düzelten bakanlık bürokratlarına teşekkür etti.

Bilecik´te desteklenecek ürünler listesi şöyle:

Bozüyük: Arpa, Buğday, Nohut, Ayçiçeği (Yağlık), Yem Bitkileri, Yulaf 

Gölpazarı: Arpa, Buğday, Ayçiçeği (Yağlık), Yem Bitkileri, Yulaf 

İnhisar: Arpa, Buğday, Yem Bitkileri, Yulaf, Zeytinyağı 

Bilecik Merkez: Arpa, Buğday, Kanola, Ayçiçeği(Yağlık), Yem Bitkileri, Yulaf

Osmaneli: Arpa, Buğday, Ayçiçeği (Yağlık), Yem Bitkileri, Zeytinyağı 

Pazaryeri: Arpa, Buğday, Kuru Fasulye, Tritikale, Yem Bitkileri, Yulaf 

Söğüt: Arpa, Buğday, Çavdar, Tritikale, Yem Bitkileri 

Yenipazar: Arpa, Buğday, Ayçiçeği (Yağlık), Yem Bitkileri, Yulaf