YENİPAZAR´IN SÜTÜ DEĞER KAZANACAK
Yenipazar´da üretilen çiğ süt kalitesinin arttırılması için soğuk süt zincirinin oluşturulması´ projesinin tanıtımı yapıldı.
Tarih: 25.11.2015 11:30:55/ 7537okunma / 0yorum

BEBKA´nın 2015 yılı Kırsalda Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı Kapsamında destek almaya hak kazan ´Yenipazar´da üretilen çiğ süt kalitesinin arttırılması için soğuk süt zincirinin oluşturulması´ projesinin tanıtımı yapıldı. 

Projeyle birlikte Yenipazar´da üretilen sütün kalitesinin artacağına ve Yenipazar sütünün değer kazanacağına vurgu yapıldı. 11 köyü kapsayan ve 401 bin 650 TL maliyetli proje kapsamında sütlerin soğuk zinciri bozulmayacak ve süt kalitesi korunarak üreticinin sattığı süt daha değerli hale gelecek.

Yenipazar ve Çevre Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Hayati Keskin, projenin ilçeye kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür ederek, projeyle birlikte ilçedeki hayvancılığın gelişeceğini, Yenipazar´ın kalkınacağını ve vatandaşların refah seviyelerinin yükseleceğini belirtti. 

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından desteklenmeye hak kazanan Yenipazar´da üretilen çiğ süt kalitesinin arttırılması için soğuk süt zincirinin oluşturulması projesinin tanıtım toplantısı yapıldı. Yenipazar Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü toplantı salonunda yapılan proje tanıtım törenine Yenipazar Kaymakamı Kadir Apaydın, Yenipazar Belediye Başkanı İlhan Özden, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hacı Dursun Yıldız, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. 

Toplantı saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı. Ardından konuşmalar ile devam etti. Kürsiye ilk olarak SS. Yenipazar ve Çevre Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Hayati Keskin konuştu. Keskin konuşmasında, projenin ilçeye canlılık katacağına dikkat çekerek, hayallerinin gerçek olduğunu söyledi Keskin şöyle devam etti:

´HAYALLERİMİZ GERÇEK OLDU´

"Kooperatifimiz BEBKA´nın 2015 yılı Kırsalda Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında Yenipazar´da üretilen çiğ süt kalitesinin arttırılması projesini gerçekleştirmiş bulunmaktadır. Buna göre, ilçemize bağlı 11 köyümüz bu proje kapsamındadır. 11 köyümüze gıda işletmesi onay belgesi şartlarını taşıyan süt toplama merkezleri oluşturulacak ve süt sağımından hemen sonra merkeze getirilip teslim edilecektir. Sütler soğutmaya alınarak sütlerin özellikleri korunmuş olacaktır. Sütlerin kalitesi ve değeri artacaktır. Bu konuda aramızda bulunan Tarım İl Müdürlüğümüzün değerli uzman arkadaşlarımız sizleri detaylı olarak bilgilendirecektir. 

Projemizin toplam maliyeti 401 bin 650 TL´dir. Bu maliyetin yüzde 90´ı BEBKA tarafından karşılanacak, yüzde 10´u ise kooperatifimiz tarafından karşılanacaktır. Projemiz faaliyete geçtiğinde kooperatifimiz kazanacak, üyelerimiz kazanacak, ilçemiz ve ülkemiz kazanacaktır. İlçemizde hayvancılık gelişecek, üretim artacak ve ilçemiz kalkınacaktır. Buna yürekten inanıyorum.

2015 yılı Kırsalda Ekonomik Mali Destek Programı´nı açan başta Kalkınma Bakanlığımıza, BEBKA´nın Dönem Başkanı Valimiz Ahmet Hamdi Nayir´a, Ajansımızın Genel Sekreteri Tamer Değirmenci´ye ve ajansın tüm personeline teşekkür ediyorum. Yıllardır hayal ettiğimiz rüyalarımızın gerçekleştiğini görüyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz" dedi.

Keskin´in ardından konuşan İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hacı Dursun Yıldız ise projenin önemine değindi. Müdür Yıldız, projenin ilçeye hayırlı olmasını dileyerek üreticilere bazı uyarılarda bulundu. Müdür Yıldız konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

MÜDÜR YILDIZ UYARDI!

"Türkiye´mizde önemli olan sütü para etmesidir. Eğer süt değerini bulursa ve herkes süt tüketim alışkanlığı kazanır sütü değerlendirirsek süt elde edebilmek için hayvanların mutlaka gebe kalıp doğurması gerekir. Hayvanlar doğurduğunda dişileri damızlık, erkekleri ise besi hayvanı olarak yetiştiririz. Dolayısıyla süt para ederse et de ucuzlayacaktır. Bugün Türkiye´de et fiyatlarının yüksek olması damızlık değerleri yüksek olan hayvanlarımızın kasaba gitmesine sebebiyet vermektedir. İşte bu açıdan bu projemiz çok önemli. Kaliteli sütün zincirler arasında bozulmasını engellemek ve soğuk zincir vasıtasıyla bozulmadan sütümüzü değerlendirmek amacıyla bu proje hazırlandı. 

Önemli olan projeyi uygulamak ve devam ettirerek geri dönüşümünü sağlayabilmektir. Bu açıdan da gerek bu 11 köyümüzde kurulacak tankların bakımı, kontrolü ve bu tanklara süt verecek olan üreticimizin hassas ve dikkatli olması gerekir. Sütü bozacak şeylerden uzak durması gerekir. Bunlar tespit edildiği zaman bu üreticilerimizin sütü alınmayacaktır ve kooperatifin gerekli cezai müeyyideleri koyması gerekir. Aksi durumda bir köyün sütü heba olur. Eğer o tankta belli olmazsa tüm kapasitenin heba olmasına sebep verir" dedi.  

Belediye Başkanı İlhan Özden ile Kaymakam Kadir Apaydın ise projenin gerçekleşmesinden duydukları memnuniyeti dile getirerek, emeği geçenlere teşekkür ettiler. 

Konuşmaların ardından Süt sağım hijyeni konusunda Veteriner Hekim Oya Aydeniz katılımcılara sunum gerçekleştirdi. Sunumun ardından toplantı sona erdi.

Sinan ÖNCE - Sakarya Gazetesi
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: YENİPAZAR SÜTÜ DEĞER KAZANACAK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
2019 YILINDA EMEKLİ MAAŞ ZAMMI NE KADAR?
2019 YILINDA EMEKLİ MAAŞ ZAMMI NE KADAR?
2019 Emekli maaş zammı ne kadar? SGK ve Bağkur emekli maaşları hesaplama!
GÖLPAZARI 1. EKOTURİZM ÇALIŞTAYI
GÖLPAZARI 1. EKOTURİZM ÇALIŞTAYI
Belki Şehre Bir Turist Gelir sloganıyla yola çıkılan Gölpazarı 1. Ekoturizm Çalıştayı geniş bir katılım ile gerçekleşti.
YENİPAZAR´DA TDİOSB HEYACANI
YENİPAZAR´DA TDİOSB HEYACANI
Yenipazar Ziraat Odası Başkanı Ali Ünal,Yenipazar´da TDİOSB kurulma heyecanı yaşandığını belirtti.
MUŞMULANIN EN KALİTESİNİ YETİŞTİRİYOR
MUŞMULANIN EN KALİTESİNİ YETİŞTİRİYOR
Yenipazar´ın Doğubelenören Köyü´nde muşmulanın en kalitelisini Yakışıklı Ailesi´nden Osman Özmen yetiştiriyor.
ÜÇÜ BİYERDE CEVİZ ÜRETİYOR
ÜÇÜ BİYERDE CEVİZ ÜRETİYOR
Yenipazar´a bağlı Doğubelenören Köyü´nde yerli ırk Bilecik Cevizi yetiştiren Osman Özmen, bir salkımda üç ceviz alıyor.
YENİPAZAR HAYVANCILIK O.S.B.KURULUYOR
YENİPAZAR HAYVANCILIK O.S.B.KURULUYOR
Yenipazar Hayvancılık Organize Sanayi Bölgesi kurulması için ilk adımlar atıldı.
CEVİZLERİN OTLARI TEMİZLENİYOR.
CEVİZLERİN OTLARI TEMİZLENİYOR.
Bilindiği gibi Yenipazar dağlarına gelir getirici türde badem ve ceviz fidanları dikilmişti. Şimdi ise bu fidanların otları temizleniyor.
DOĞUBELENÖREN´DE DALLARI BASTI ERİK
DOĞUBELENÖREN´DE DALLARI BASTI ERİK
Yenipazar´a bağlı Doğubelenören´de can erikleri dalları kıracak kadar verimli.
ÇALIŞKAN KÜKÜRT GENÇLERİ
ÇALIŞKAN KÜKÜRT GENÇLERİ
Kükürtlü gençler bir araya gelerek köylerini kalkındırmak için sosyal medyada köy ürünlerini satışa çıkardılar.
YENİPAZAR´A YENİ İŞLETME
YENİPAZAR´A YENİ İŞLETME
Yenipazar´a yeni bir işletme daha kuruldu.
YENİPAZAR´A YENİ KASAP
YENİPAZAR´A YENİ KASAP
Yenipazar´ın öncelikli ihtiyacını Emrah Çelik, kasap dükkanı açarak giderdi.
KREDİ KARTI İLE İNTERNETTEN ALIŞVERİŞ YAPANLAR DİKKAT!
KREDİ KARTI İLE İNTERNETTEN ALIŞVERİŞ YAPANLAR DİKKAT!
Kredi kartı ile online alışverişte yeni bir dönem başlıyor. Buna göre 17 Ağustos´tan sonra online alışveriş için müşteri onayı şart olacak. Bu tarihten sonra kredi kartları artık online alışverişe kapalı olarak tüketiciye verilecek.
BÖYLE GİDERSE KÖYLERDE YAŞAYAN KALMAYACAK
BÖYLE GİDERSE KÖYLERDE YAŞAYAN KALMAYACAK
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar´ın kırsal nüfus ve kalkınmayla ilgili yaptığı açıklama: "Böyle giderse kırsalda nüfus kalmayacak" dedi.
BELEDİYE EKTİĞİNİ BİÇİYOR
BELEDİYE EKTİĞİNİ BİÇİYOR
Yenipazar Belediyesi zamanın ektiği 77 dönümlük buğday tarlasının hasadını kaldırıyor.
ÇALTI DOMATESİ GERİ GELDİ
ÇALTI DOMATESİ GERİ GELDİ
İsrail domateslerinin pabucu dama atıldı. Yerli tohum olarak fide elde edilip Yiğit F1 markasıyla piyasaya sürüldü.
TÜZÜN´DEN YENİPAZAR´A YULAF MÜJDESİ
TÜZÜN´DEN YENİPAZAR´A YULAF MÜJDESİ
CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, Bilecik´e kanola, Yenipazar´a yulaf desteği kapsamına aldırdı.
OTO YIKAMACI AÇILDI
OTO YIKAMACI AÇILDI
Yenipazar´ın ihtiyacı olan oto yıkama işyeri hizmete başladı.
GÖLPAZARLI ÜRETİCİ DÜNYAYA SESİNİ DUYURACAK
GÖLPAZARLI ÜRETİCİ DÜNYAYA SESİNİ DUYURACAK
Selçuk Şahin 1.5 yıldır çiftliğinde farklı üretimler yapıyor.
"ÇİFTÇİLERİMİZİN HAKLARINI SAVUNMALARINI İSTİYORUM"
"ÇİFTÇİLERİMİZİN HAKLARINI SAVUNMALARINI İSTİYORUM"
Varolu: "Bilecikli çiftçilerimizin haklarını savunmalarını istiyorum" dedi.
BELKESE KÖYÜ´NE HAVAİ FİŞEK FABRİKASI YAPILACAK
BELKESE KÖYÜ´NE HAVAİ FİŞEK FABRİKASI YAPILACAK
Belkese Köyü´ne havai fişek fabrikası yapılması için ilk imzalar atıldı.
HAL BİNASI İÇİN ÖDENEK İSTEDİLER
HAL BİNASI İÇİN ÖDENEK İSTEDİLER
Yenipazar İl Genel Meclis Üyeleri Ak Partili Necati Keser ve MHP´li Osman Varolu Yenipazar´a yapılan hal binalarıyla ilgili açıklamalarda bulundular.
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bilecik için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:28 08:13 13:12 15:35 17:53 19:25
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Müzik aşkı besteler.

Shakespeare
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ