BARIŞ OZAN ÖZMEN


AZİZ ŞEHİTLERİMİZE


AZİZ ŞEHİTLERİMİZE

             Türkiye Cumhuriyeti´nin şu anki haline gelmesini sağlayan, en önemli yapı taşlarından biri, 18 Mart tarihidir. 250 binden fazla şehit verdiğimiz bu kanlı savaşın kazanılmasında, askeri zekasıyla, cesaretiyle ve fedakarlıklarıyla, büyük pay sahibi olan, Mustafa Kemal Atatürk´ün 25 Nisan 1915 tarihinde Conkbayırı´nda söylemiş olduğu sözleri, hatırlatmak isterim:

            ?Ben size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler gelir, başka komutanlar hakim olabilir.?

            Bu sözleri, her okuduğumda, Ahmetler´in, Aliler´in, Hasanlar´ın, Hüseyinler´in, İbrahimler´in, İsmailler´in, Mehmetler´in, Mustafalar´ın, Osmanlar´ın, Yusuflar´ın vatanlarını savunmak için, canlarını, gözlerini kırpmadan nasıl feda edebildikleri gelir gözümün önüne. Bazen yiyecek bir dilim ekmek bile bulamayan, gelecekleri yani bizler için mermilere gülümseyerek koşan, cephaneleri bittiğinde süngüleriyle düşmana geçit vermeyen, 275 kg olan mermiyi tek başına kaldıran, yaralı düşman askerini, bu cehennem gibi ortamda bile düşman saflarına, sırtında taşıyıp insanlık dersi veren, tüm kahraman şehit ve gazilerimizi minnetle anıyorum.

            18 Mart´ın bana öğrettiği şey şu; Anadolu coğrafyasında yaşayan halklar, söz konusu vatanları olduğunda dil, din, ırk ayrımı yapmadan tek yumruk olmaktadır. Bu savaşta, insanlık onurunun mücadelesinde, Anadolu´da yaşayan Türk, Kürt, Ermeni ve daha nice farklı ırka mensup halk, aynı siperde omuz omuza savaşmış ve canlarını feda etmişlerdir. Mehmetçikler´imizin yanında Simon, Mihail, Yuala, Kasapyan, Yorgi, Agop, Dimitri gibi bir çok vatandaşımız, gözlerini bile kırpmadan, canlarını ülkemiz için feda etmişlerdir. Hatta Bilecikli şehitlerimiz arasında da böyle biri bulunmaktadır.

            Manol oğlu Dimitri. Bilecik Vezirhan´da yaşamış ve 1915 yılında Arıburnu´nda canını bu vatan uğruna feda etmiştir.

            Yenipazar´da yaşamış ve Çanakkale Savaşı´nda kahramanca çarpışıp şehit olan askerlerimizi de hep birlikte analım isterim:

            Yazıcı Oğulları´ndan Mustafa oğlu Abdulaziz ? Dereköy

            Eğri Oğulları´ndan Mustafa oğlu Ali ? Belenören

            Kadir Oğulları´ndan İsmail oğlu Bekir ? Yenipazar

            Ali Efendi oğlu Halil ? Kavacık

            Mehmet oğlu Halil İbrahim ? Sorguncukahiler

            Salim oğlu Hasan ? Karahasanlar

            Mustafa oğlu Hüseyin ? Yenipazar

            Halil İbrahim oğlu Mehmet ? Sorguncukahiler

            Hüseyin oğlu Mehmet ? Kavacık

            Mehmet oğlu Mehmet Çavuş ? Yumaklı

            Osman oğlu Osman ? Esenköy

            Resul oğlu Hacı İbrahim oğlu Ömer ? Karahasanlar

            Kurak oğlu İbrahim oğlu Ömer ? Kavacık

            Mehmet oğlu Sadık ? Yumaklı

            Mehmet Emin oğlu Yakup ? Kavacık

            Çam Oğulları´ndan Halil oğlu Süleyman ? Belkese

            İbrahim oğlu Şevket ? Belkese

 

            Bu vatan sizlere ebediyen minnettar kalacaktır. Aziz Şehitlerimiz, ruhunuz şad olsun!