AYŞE SEZGİN


BEŞİĞİ SALLAYAN DÜNYAYI SALLAR

Ayşe Sezgin'in Anneler Günü yazısı...


Merhabalar sevgili "yenipazarınsesi" okurları.

Bir anneler gününü daha pandemi gölgesi altında, mesafeli ve uzaktan uzağa kutluyoruz ne yazık ki. Aslolan gönüllerin yakın olması diyerek nacizane bir iki satır karalamak istedim.  

Nedir anne? 

Anne kainatin özüdür,  varoluş sebebidir,  çalışandır,  üretendir, büyütendir, çoğaltandır. Ayaklarının altına cennetler serilendir.

Peki sadece biyolojik bir olay mıdır annelik? Asla! 

Bir cana dokunan,  merhametle kucaklayan,  emek veren tüm kadınların yüreği ana yüreğidir. Kutsaldır çünkü o emekler ve isterse dünyayı değiştirir bir kadın dokunuşlariyla...

Nasıl mı? İpliğe dokunur kadın,  ilmek olur, kilim olur tezgahta...

Tarlaya fide diker bağ bahçe olur, yünler iplikler kazak olur, atkı olur, çorap olur, ısıtır onun ellerinde. 

Domatesi kaynatır salça olur,  üzümü kaynatır pekmez olur,  bereketlendirir nimeti dokunuşlarıyla.  

Unu eler,  yoğurur ekmek olur, kutsallaştırır tıpkı kendisi gibi.  

Bir çizgi çektirir,  bir harf öğretir,  kitap olur,  ilim olur,  bilim olur kara tahta başında. 

Şifalandırır,  sağlık dağıtır beyaz gömleklerinin içinde, fedakarca. 

Vatan bekler gözünü kırpmadan,  karakolda,  karargahta,  çatışmada,  operasyonda. 

O öğretirse öğrenir çocukları,  O eğitirse başlar eğitim çekirdekten. O okursa cahil kalmaz insanlık, arar hakkını hukukunu,  başkaldırır zulme,  haksızlıklara...Kıymetlidir, kutsaldır vatanımız gibi toprağımız gibi.  Bu yüzdendir "Anadolu" "Anavatan" denmesi. 

Bir gün değil, her gün defalarca kutlansa haklarını asla ödeyemeyeceğimiz, dünyaya yön veren evladın annesi, başta Zübeyde anne olmak üzere,  şehitlerimizin annelerinin,  biricik annem Emine Sezgin'in,  ahirete intikal etmiş tüm annelerimizin, anneliğin sadece doğurmak olmadığını bizlere gösteren,  öğrencilerini anne sevgisiyle kucaklayan,  etrafındaki canlara sahip çıkan,  kardeşlerine anne gibi ablalık eden,  her ne sebepten olursa olsun, çocuklarına hem annelik hem babalık yapmak durumunda kalan, merhamet ve sevgi timsali tüm insanlarımızın ANNELER GÜNÜNÜ KUTLUYORUM...