EROL ERKEN


BİŞKEK NOTLARI

Erol Erken'in Kaleminden...


10- Mayıs.......

Bir çok gidenin her biri memnun ki yerinden
Bir çok seneler geçti , dönen yok seferinden.
Yahya Kemâl

Bu gün anneler günü. Rahmetli annemi bir anneler gününde ahirete uğurlamıştık.
Çok acılar çekmişti. Bunca acıya, yirmi yedi yıl felçli yaşamaya, birilerine muhtaç olmasına rağmen hep dik durdu. Aczini göstermedi hiç kimseye. " Süvari " nin kızı oldu. Asil bir aileden gelmenin örnekleri üstündeydi her zaman. Hatice hanıma muhtaç olduğumuzu, iyi geçinmemiz gerektiğini söylediğimde ;
" Üzme kendini, bir bakan bulunur " derdi.
Kış geceleri üstünü örtüp, " iyi geceler anneciğim, sakın tekrar kalkma, üstünü örtemezsiniz, üşürsün " deyip çıkardım odadan. Kapı aralığından bakardım ne yapacak diye. Kalkardı, karşı divana zorlukla ilerlerdi, otururdu.
Söylediklerim boşa çıkardı hep. O, bildiğini yapardı.
Eskilerden söz ederdik. Mübadele günlerinden, Karacaovadan, Gabrişte 'den anlatırdık. On yaşında muhacir olmayı, hiç bilmediği, dilini, örfünü görmediği topraklarda yaşamanın zorluklarını paylaşırdık.
Babamın vefatından sonra yirmi yıl daha yaşamıştı. 2001 yılının on bir mayıs günü ölüm haberini telefonla ilettiler. Yanında yoktum, gecenin bir vaktiydi..
Pazar günü, herkes anneler gününün hazırlığını yaparken defnettik mezarlığa.
Babamın, annemin ölümlerinde yanlarında olmamanın hüznünü duymuşumdur hep. Başında bir Fatiha okuyamamamın, elimle beyaz çarşafı üzerlerine çekemememin, üstüne üstlük göbek hizasına bir bıçak koyamamamın hüznünü duydum senelerdir.
Altmış yıllık bir ömrün, iki yıl askerlik hariç tamamını beraber yaşamıştık "
Altmış küsur yıl geçmiş. Lise edebiyat kitabında bir okuma parçası vardı. Adı " Bir Âmâ Çocuğun Tahassürü ".Hiç unutmadım. Tamamı hatırımda değil ama şöyle anlatıyordu o, doğuştan gözleri görmeyen çocuk ;
"İşitiyorum ki güneş çok güzel. Dere kenarında sarkan çiçekler , güller, kuşlar, böcekler ne güzelmiş.
Lâkin ben o renkli çiçekleri, gökyüzünü, güneşi ne de aydınlığı görmediğim için müteessir değilim. Şu fani alemin güzelliğinden hiç birini arzu etmiyorum.

İLLÂ... HEYHAT... ANACIĞIMI GÖREYDİM !.....

Bizden sadece dua.......