BARIŞ OZAN ÖZMEN


YENİPAZARLI OLMAK AYRICALIKTIRAyrıcalıktır Yenipazarlı Olmak

          Çünkü, kentlerle kıyaslandığında, bir masaldan fırlamış gibidir adeta Yenipazar. Çocuklar için, güven, eğlence, özgürlük, yetişkinler içinse huzur demektir, bu memleket.

      ´´En büyük şansım, çocukluğumun Yenipazar´da geçmesidir.´´ Demişti bir arkadaşım. Çocukların, özgürce sokaklarda büyümesi, çocuğun, karakterinin gelişimine verilebilecek en güzel eğitimdir. Dostluğun, ne demek olduğu, sokaklarda öğrenilir önce, doğayla çok erken yaşlarda tanışılır. Kırlarda, arkadaşlarıyla alıç toplayıp, kolye yapar, kulaklarına küpe yaptıkları kirazları, manavdan değil, dalından toplar bu çocuklar. Şehirdeki lunaparklarda değil de, komşu teyzelerin, amcaların, ağaçlarından meyve aşırırken yaşarlar adrenalini. Çarpışan otolarla değil de, kendi yaptıkları tahta arabalarla vururlar eğlencenin dibine. Okul üniformalarını bile çıkartmadan maç yapabilirler mesela, akşam ezanı okunana kadar tabii... Akşam ezanının dönüş saati olması, buranın diğer yerler gibi tehlikeli olması değildir. Bu saat yemek saati olduğu için çocuklar bu saatte dönerler evlerine.

         Sadece çocuklar değildir elbette, özgür olanlar. Kadınlar da, ülkedeki güvensiz ortama inat, gece yürüyüşe çıkabilirler. Yada parkın birine oturup, saatlerce çekirdekle birlikte dedikodu yapabilirler. Bir çocuğun, bir kadının, özgürce yaşayabilmesinden daha önemli bir değer, yoktur bu hayatta. Bu yüzden Yenipazarlı olmak ayrıcalıktır. Çünkü Yenipazar, güven demektir.

      Tüm bunların yanında, Yenipazarlılar´ın yararlanabileceği kurslar da vardır. Çocukluğumdan bu yana, idealist öğretmenlerimiz, mesleklerinden arta kalan zamanlarda verirler bu kursları. Bağlama, gitar, dikiş, nakış, resim... Üstelik bu kurslar, sadece öğrencilere değil, tüm halkımıza ücretsiz olarak verilmektedir. Ulusal basında bile yer almıştır bu kurslardan biri. Kazım Hoca´nın verdiği bağlama kursu. Boş vakitlerinde bağlama çalmayı öğrenmek isteyen, üretken kadınlarımız, büyük bir istekle, adeta koşarak giderler bu kursa şen şakrak. Komşular, alırlar bağlamalarını sırtlarına, güle oynaya giderler kurslarına. Kurs sonrasında, çaylarını demleyip, birlikte içmeyi de unutmazlar asla. Yıllarca hiç tanışmadan, birbirine ´´Günaydın´´ bile demeden yaşayan apartman komşularına inat. Elinde, avcunda, ne varsa paylaşır bizim komşular. Yenipazar´da yaşamanın getirdiği, en önemli ayrıcalıklardan birisi de komşuluktur. Yardımseverdir Yenipazar Halkı. Komşusunu aç, Deli Memet´i cigarasız bırakmaz hiç bir zaman.

          Bunlara rağmen, hayat denen rüzgar savurmuştur bazılarımızı, Yenipazar´ın dışına. Ekmek derdine düşüp, ayrılmak zorunda kaldık bir çoğumuz, bu masal diyarından. İçimizde yanan, hasret denen yangın da, bu yüzdendir.

          Bizlere, istemeden de olsa Yenipazar´dan ayrılmak zorunda kalan herkese, düşen en büyük görev, gittiğimiz yerlerde, tanıştığımız tüm dostlarımızı, Yenipazar´a getirmek ve bu bağımlılık yapan havayı solutmaktır...

 

ali güven
17.04.2018 17:17:11
Ozan başın sağolsun kardeşim. Allah sabır versin.Ayrıca yazılarını zevkle okumaya devam ediyorum.

FATMA SEYHAN
28.04.2018 09:52:53
Yenipazari çok güzel anlatmissin ama,eksik anlatmissin ,gece oynanan sobe oyunlarini ,dos kayadan bedava topladığımız findiklari cevizleri ,kızılcıklari ,mis kokulu ihlamurlarimizi unutmussun,derelerinde çağlayan buz gibi soğuk sularimizi ,yenipazar demek huzur demek güven demek bolluk bereket demek ,taş fırında pişen mis kokulu ekmek demek ,yenipazar anlatilmaz yasanir ,tek kelimeyle cennet gibi memleket demek. ERGÜN ÖZMEN: Fatma hanım yüreğinize sağlık. Bu kadar güzel anlatılır Yenipazar. Hadi ben de bir cümleyle sizin ve Ozan´ın sözlerini tamamlayayım: Altının değerini sarraf, Yenipazar´ın değerini yaşayan bilir!