AYŞE SEZGİN


YILBAŞI...

Ayşe Sezgin'in kaleminden...


Merhabalar sevgili hemşehrilerim. 

Evet zor bir yıldı 2020...Asır kadar sürdü çoğumuza göre belki, pandemi sürecini yaşadık ve halen de yaşamaya devam ediyoruz. Pek çoğumuz sevdiklerimizi kaybettik. Karantinalarla, yasaklarla, birbirimize hasret kaldığımız bir yıl oldu maalesef. Temennimiz yeni gelen yılın yeni umutlar, güzellikler ve sağlıklı günler getirmesi. 

Eski günlere tekrar dönecek olursak, mevsimler de değişti, hiçbir şey eskisi gibi değil tabi. Çocukluğumuzda yılbaşı zamanları lapa lapa kar yağmış olurdu. Çoktaan kartopu oynamaya, kardan adam yapmaya başlamış olurduk mahallenin çocuklarıyla ya da okul bahçelerinde. Sobaların kuzinelerinde kestaneler pişirilir, mısır patlatılır, kurabiyeler yapılırdı annelerimiz tarafından genellikle, öyle aman aman şaşaalı yılbaşı partileri olmaz ama sakin, huzurlu, mütevazi ama samimi bir şekilde girerdik yeni yıla. Televizyonlarda da çok eskiden, hayal meyal hatırladığım zamanlarda ünlü sanatçıların konserleri olurdu geç saatlerde, uykumuz geldiği için kapanan gözlerimize inatla direnir, büyüklerimizle birlikte izlemek isterdik bu konserleri ve gece yarısında gerçekleşen milli piyango çekilişlerini. 

Yılbaşı kartları gönderilirdi eskiden sevdiklerimize. Gerçi ben birkaç sene öncesine kadar devam ettirmeye çalıştım bu geleneği ancak kartpostallara artık ulaşamadığımdan ben de vazgeçtim. Kırtasiyenin önündeki standa yılbaşı yaklaştıkça çeşitli, simli, kardan adamlı, kış manzaralı, şehir fotoğraflı, sanatçı resimli kartlar dizilirdi. Heyecanla seçerdik içlerinden. Ne güzel günlerdi...

Eskiden daha mı güzeldi her şey, ya da eskiyi ve eskileri özlediğimizden midir bilinmez son derece tatsız tuzsuz, tabiri caizse yavan geliyor artık her şey. Şu salgın süreci atlatıldığında belki biraz daha anlamış olarak birbirimizin kıymetini, aileyle geçirilen zamanların güzelliğini, komşuyla bir kahve içebilmenin tadını, daha bir içten, samimi ve özde yaşayabiliriz tüm güzellikleri. 

Bu duygu ve düşüncelerle hepinizin yeni yılını kutluyor, sevgi ve selamlarımı sunuyorum...