AYŞE SEZGİN


YURDUMUN EN BÜYÜK BAYRAMI BUGÜN

Ayşe Sezgin'in, "23 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" yazısı


BUGÜN

Durmadan dalgalan şanlı bayrağım,
Yurdumun en büyük bayramı bugün.
Ufuklar gül açsın, gülsün toprağım,
Yurdumun en büyük bayramı bugün.

Ağaçlar bezensin, dallar süslensin.
Bahçeler donansın, güller süslensin.
Ata ın açtığı yollar süslensin.
Yurdumun en büyük bayramı bugün.

Yurt için savaşmak bir şanlı düğün,
Yaşamak duygusu her şeyden üstün,
İstiklal sevdası ufkumuzda gün,
Yurdumun en büyük bayramı bugün.

Tarihe sığmayan şanlar Türkündür.
Ölümden korkmayan canlar Türkündür.
Bayrağa renk veren kanlar Türkündür,
Yurdumun en büyük bayramı bugün.

Atamız her zaman kalbimizde hız,
Ülkümüz uğrunda ölmek ahtımız,
Şölenler kurulsun, içilsin kımız.
Yurdumun en büyük bayramı bugün.

Kanım toprağa katanımız var,
Bayrağın altında yatanımız var,
Destanlar kaynağı vatanımız var,
Yurdumun en büyük bayramı bugün.

Uluğ TURANLIOĞLU

YURDUMUN EN BÜYÜK BAYRAMI BUGÜN

23 Nisan 1920 – 23 Nisan 2020 Tam Yüzyıl. Asırlık sevincimiz, gururumuz. Egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğunun Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından ilan edilişinin ve milli egemenliğin, bağımsızlığın sembolü olan Türkiye Büyük Millet Meclisimizin kuruluşunun yüzüncü yıl dönümü. Aynı zamanda dünyada ilk ve tek olarak ulu önder tarafından tüm dünya çocuklarına bayram armağan edilen gün.

Malum salgın nedeniyle okullarda, bahçelerde, sokaklarda, sahnelerde kutlayamayacağız belki bu yüzüncü yıl dönümü ama gönüllerimizde bayram coşkusu, dillerimizde bayram türküleriyle, dışarı çıkmadan da bayramımızı en güzel, en içten şekilde kutlayabileceğimizi göstereceğiz herkese.

İmkansızlıklar içerisinde, silahsız, topsuz, tüfeksiz, süngüyle, çarıkla, çoluk, çocuk, genç, yaşlı, kadın, erkek, topyekün bir milletin verdiği kurtuluş mücadelesinin sonucunda, yanmış yıkılmış savaş meydanlarında taze bir fidan gibi kurulan genç Türkiye Cumhuriyeti Devletinin temellerinin atıldığı gündür bugün.

Ondokuz Mayıs Bindokuzyüzondokuz günü Samsun’dan tutuşan kıvılcımın, Amasya’da, Erzurum’da, Sivas’ta iyice harlanarak büyüdüğü ve kocaman bir yangına dönüştüğü,  gönüllerin vatan millet aşkıyla, bağımsızlık sevdasıyla dalga dalga yandığı günün adıdır bugün.

“Kuvayi Milliyeyi amil(etken), milli iradeyi hakim kılmak esastır “ kararının semeresinin alındığı, Hakimiyetin Kayıtsız Şartsız Millete verildiği günün adıdır bugün.

Öyleyse ne duruyoruz. Haydi balkonlarımızı, camlarımızı ay yıldızlı al bayrağımızla süsleyelim. Egemenlik türküleri söyleyelim birbirimize. Şiirlerimizi okuyalım. Bu kutlu günümüzü, yüzüncü yıldönümümüzü, meclisimizin yüzüncü yaş gününü en coşkulu haliyle kutlayalım. Çünkü biliyoruz ve inanıyoruz ki, gönülden gelen, içten yapılan, samimi olan bir kutlamaya, bir paylaşıma, ne virüs, ne salgın hiçbir şey engel olamaz. Bedenlerimiz evlerimizde ama gönüllerimiz yüzyıl öncesinde, Ankara’da, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, kürsüde büyük önderin çakmak çakmak mavi gözleri gözlerimizde,sesi kulaklarımızda ve bölmek isteyenlere inat, Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Gürcü, Alevi, Sünni hepimiz birarada, tek yumruk halinde, asla bölünmeyeceğimizi ve bir oldukça daha da kuvvetleneceğimizi gösterircesine tek ses olarak haykıralım tüm evrene: “NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!”

Ayşe SEZGİN